„Wielki koniuszy polskiego filmu" 2021

„WIELKI KONIUSZY POLSKIEGO FILMU” ROSA PP 2021.

Prace nad nią trwały długo, ale nareszcie jest. Ukazała się najnowsza, jedenasta już, książka Piotra Dzięciołowskiego „Wielki koniuszy polskiego filmu”. rzecz o Tomaszu Biernawskim, wybitnej postaci rodzimej kinematografii. O człowieku od filmowych koni, kostiumów, militariów, o konsultancie scen jeździeckich, scenografie, aktorze, statyście.
Bohater książki pracował m.in. dla Jerzego Hoffmana, Jerzego Kawalerowicza, Stevena Spielbrega, Andrzeja Żuławskiego. To dzięki pracy Tomasza Biernawskiego, jego ogromnej wiedzy, koniom i ludziom na filmowych planach żyło się i żyje lepiej.
Piotr Dzięciołowski nakreślił wielobarwny portret tej wyjątkowej postaci nie tylko na podstawie przeprowadzonych z bohaterem dziesiątek rozmów. Głos oddał także najbliższym Tomasza Biernawskiego, jego przyjaciołom, współpracownikom. Opowiadają o nim m.in. Ewa Braun, Henryk Sawka, Małgorzata Potocka, Michał Wojnarowski, Andrzej Żółkiewski.
Bogusław Linda zwraca np. uwagę na talent kulinarny Tomasza Biernawskiego: świetnie gotuje. Przyrządza maślankę z sokiem z ogórków z pieprzem i solą. Fantastyczny napój, zwłaszcza po przejażdżce. A konno jeździ rewelacyjnie. Nie znam drugiego gościa, który miałby tak wspaniały dosiad. Z kolei Daniel Olbrychski mówi o Biernawskim: chodząca encyklopedia – i dodaje – lubię słuchać jego jeździecko-historycznych opowieści popartych głęboką wiedzą, ale także bogatym doświadczeniem praktycznym, nawet kowbojskim.
„Wielki koniuszy polskiego filmu” to opowieść o człowieku od koni i broni na dziesiątkach planów filmowych, w tym największych naszych produkcjach, o jego bezkompromisowym podejściu do prawdy historycznej i bezpieczeństwa bohaterów filmów, o jego miłości do koni. Książka adresowana jest nie tylko do koniarzy, ale w równym stopniu do pasjonatów filmu. Serdecznie polecam.

 Ewa Jaworska