Świat Wyścigów (2022)

Świat Wyścigów. Z Andrzejem Szydlikiem rozmowa niedługa ROSA PP 2022

(…) Nikt by się nie dziwił, gdyby bohater tejże książki mówił o sobie służewieckim slangiem: jestem z Wyścig. Tak bowiem określali się prawie wszyscy ci, którzy przez dziesięciolecia tam pracowali. A Andrzej Szydlik w ciągu kilkudziesięciu WYŚCIGOWYCH lat zdążył być chłopcem stajennym, kierownikiem stajen wyścigowych, handicaperem, sędzią na celowniku, kierownikiem działu selekcji, przewodniczącym komisji technicznej i odwoławczej, wieloletnim komentatorem z charakterystycznym głosem i sposobem przekazu. Wchodząc w dziewiąty krzyżyk, postanowił przejść na emeryturę. I przeszedł, ale gdy tylko bomba idzie w górę, co sił goni na Służewiec, by nie pominąć żadnej z kolejnych gonitw.

Bo co by to było za życie bez wyścigów! Nic mi nie zastąpi niepowtarzalnego czaru i piękna służewieckiego toru, a przy tym, jak powiedział któryś z francuskich pisarzy, oglądania arcydzieła natury – konia.  A z nim emocji, przeżyć i tego wielkiego teatru, na którego scenie dzieją się rzeczy niesamowite, jakże często nieprzewidywalne – pointuje Andrzej Szydlik.

O Andrzeju Szydliku opowiadają na stronicach książki trenerzy, hodowcy, dżokeje, m.in.: Dorota Kałuba, Małgorzata Łojek, Jerzy Engel, Józef Kempa, Mirosław Stawski, Krzysztof Ziemiański.

Tak o książce pisze artysta malarz Zbigniew Kotowski:

TO SIĘ CZYTA!
"Świat wyścigów- Z Andrzejem Szydlikiem rozmowa niedługa" polecam serdecznie wspaniałą książkę napisaną lekkim piórem Piotra Dzięciołowskiego, pełną anegdot i nieznanych, ciekawych wydarzeń. Postać Andrzeja Szydlika to chodząca historia wyścigów, związana z Torem na Służewcu dosłownie od urodzenia. Osobną wielką wartością tej książki to zdjęcia Edyty Twaróg, która także całe życie związana jest ze Służewcem i nikt tak jak Ona nie ma tak bogatej dokumentacji wyścigów, aż prosi się o osobny album z jej zdjęciami przedstawiający historię wyścigów w obrazach, i to jakich obrazach! Jeszcze raz serdecznie polecam tę książkę do czytania i oglądania.